Depresie trápia aj športovcov. Je užívanie antidepresív dovolené?

04.10.2019
Psychické problémy trápia čoraz väčšie percento populácie. Výnimkou nie sú ani športovci. Liečba psychickým chorôb je však často nutná liekmi. Sú antidepresíva, lieky na potlačenie úzkosti či medikamenty na spanie u športovcov dovolené?

 Psychické ochorenie, ktoré je charakterizované pocitmi smútku, skleslosti, napätie či nízkym sebavedomím môže mať negatívny dopad na život. Športovci, ktorí majú depresiu diagnostikovanú musia často užívať antidepresíva. Tie sú dovolené.
„Antidepresíva sa nenachádzajú v Zozname zakázaných látok a teda ich užívanie nie je podmienené udelením terapeutickej výnimky,“ uviedol špecialista pre výchovu a vzdelávanie Antidopingovej agentúry SR Ľubomír Gulán.

Ich užívanie je vždy potrebné uviesť
Napriek tomu, že sú dovolené, vždy je ich užívanie potrebné uviesť. Antidepresíva totiž delíme na niekoľko skupín. Pri liečbe ťažkej depresie sa užívajú tzv. SNRI ((inhibítory vychytávania serotonínu a noradrenalínu). „Užívanie SNRI sa prejavuje zvýšenou hladinou norepinefrínu, ktorý je veľmi podobný epinefrínu, ktorý je v Zozname zakázaných látok,“ vysvetlil Gulán.
Medzi ďalšie špecifické lieky patria aj tie na potlačenie úzkosti. Ich užívanie je taktiež dovolené. Ak trpí športovec poruchami spánku, siahnuť po hypnotikách, teda liekoch na spanie, je tiež akceptovateľné, ak ich užívanie uvedie, aby sa vyhol prípadnému podozreniu z dopingu.

Užívanie liekov na spanie napriek tomu stále ostáva otázkou diskusie. „Stále sa vedú diskusie o tom, či chemicky upravený spánok môže zaručiť vyšší výkon a zatiaľ iba Austrália bola jedinou krajinou, ktorá pred olympiádou v Riu zakázala športovcom používanie liekov na spanie,“ povedal odborník Antidopingovej agentúry SR.


 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img