Za 15 rokov odhalila SADA 120 pozitívnych prípadov

21.10.2024
Antidopingová agentúra SR (SADA) počas 15 rokov vykonala takmer 10 000 dopingových kontrol, pričom odhalila celkovo 120 pozitívnych nálezov. Najčastejšie identifikovanou zakázanou látkou boli anabolicko-androgénne steroidy.

Antidopingový výbor SR bol založený v roku 1992, pričom súčasná podoba Antidopingovej agentúry SR sa začala kreovať od roku 2009. Za ten čas si vybudovala pevnú pozíciu na národnej i medzinárodnej úrovni. Medzi najvýznamnejšie podujatia, na ktorých participovala, patria majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa v rokoch 2011 a 2019 konali na Slovensku. „Jedným z náročnejších podujatí, na ktorých sme zabezpečovali dopingové kontroly, boli tohtoročné Majstrovstvá Európy do 18 rokov v atletike a takisto Európsky olympijský festival mládeže, EYOF 2022  v  Banskej Bystrici. Všetky podujatia si vyžadovali zabezpečenie väčšieho počtu dopingových komisárov, nakoľko bolo na každom z nich vykonaných viac ako 100 odberov vzoriek,“ začína hodnotenie riaditeľka Antidopingovej agentúry SR Žaneta Csáderová.

SADA už nie je len pre top športovcov
Kým v minulosti bola SADA vnímaná najmä ako inštitúcia pre športovcov, dnes to už úplne neplatí. „Pôsobenie Antidopingovej agentúry SR hodnotím pozitívne, aj preto, že sa nám kontinuálne darí zefektívňovať procesy a rozširovať našu oblasť pôsobenia. Teší ma, že máme mladých kolegov, odborníkov, ktorí prinášajú a zavádzajú novinky. Aj vďaka nim sme často inšpiráciou pre iné národné antidopingové organizácie. Som hrdá na to, že naši dopingoví komisári sa pravidelne zúčastňujú najvýznamnejších športových udalostí nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, vrátane majstrovstiev sveta či olympijských a paralympijských hier,“ hovorí Žaneta Csáderová. 

Počas pandémie sa začali odborníci z antidopingovej agentúry zameriavať aj na študentov, začínajúcich a rekreačných športovcov. Na rozdiel od top športovcov totiž väčšinou nemajú informácie o dopadoch užívania zakázaných látok, či niektorých výživových doplnkov. „Doba sa naozaj zmenila a informácie, ktoré poskytujeme sa netýkajú len profesionálnych športovcov. Mnoho  zdraviu škodlivých látok je dostupných na internete, kde sa k tomu vedia veľmi jednoducho dostať aj deti. Moji kolegovia sa so študentmi venujú nielen dopingovým a antidopingovým témam, ale aj iným negatívnym javom, ktoré sa vyskytujú na školách, ako sú napríklad energetické nápoje, e-cigarety, žuvací tabak, vaping alebo látky ako THC a HHC,“ dodáva Žaneta Csáderová a zdôrazňuje, že v edukácii študentov základných a stredných škôl by radi pokračovali aj v nasledujúcom roku.
 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img