Prístroje už odhalia aj mikro dávku zakázanej látky

21.10.2024
Odhaľovanie porušenie antidopingových pravidiel kráča vpred míľovými krokmi. Za 15 rokov existencie SADA sa zmenil nielen spôsob analýzy odobratých vzoriek, ale aj prístrojové vybavenie laboratórií. Kristián Slíž, farmaceut a odborný pracovník SADA v rozhovore hovorí, že laboratóriá dnes v porovnaní s minulosťou odhalia aj mikro dávku zakázanej látky.

Ako sa zmenil spôsob analýzy vzoriek a dokazovania porušenia antidopingových pravidiel?  
Najväčším posunom by som nazval prístrojové vybavenie, vďaka ktorému máme citlivejšie analýzy a dokážeme stanoviť nižšie koncentrácie zakázaných látok. Napríklad v minulosti boli diuretiká považované za maskovacie látky a dodnes je v Zozname zakázaných látok a metód kategória diuretiká a maskovacie látky. Avšak dnes už majú laboratóriá k dispozícii prístroje, ktoré sú mimoriadne citlivé a vďaka tomu dokážu zachytiť aj nízke hladiny zakázanej látky. To môže znamenať, že ich neprekryjú ani maskovacie látky. Prístroje poskytujú mimoriadne presné výsledky.

Čo sa týka dokazovania porušení antidopingový pravidiel, zásadným je rok 2021, kedy vyšiel nový Svetový antidopingový kódex. Aké zmeny priniesol?
Vďaka tejto aktualizácii kódexu sa zmenil celý systém dokazovania porušení antidopingových pravidiel. Pôvodne o sankcii v jednotlivých prípadoch rozhodoval zväz, konkrétne disciplinárna komisia v rámci zväzu. Dnes rozhoduje v ľahších prípadoch SADA, napríklad ak športovec prizná porušenie antidopingových pravidiel. Pre prípady, kedy športovec rozporuje porušenie antidopingových pravidiel, sú na Slovensku zriadené komisie pre konanie vo veci dopingu. Ide o dve samostatné komisie, ktoré vytvárajú dvojúrovňovú štruktúru. Každá komisia sa skladá z troch členov a má aj dvoch náhradníkov pre prípady konfliktu záujmov k prejednávanej veci alebo k účastníkom konania. Tieto komisie sú aktuálne zriadené pod Ministerstvom cestovného ruchu a športu SR a sú inštitucionálne a operatívne nezávislé od SADA.

V prípade pozitívnych vzoriek sú stále dominantné anabolicko-androgénne steroidy. Sú športovci sofistikovanejší pri porušovaní pravidiel?
Keď hovoríme o  sofistikovanosti, tak by som spomenul mikro dávkovanie zakázaných látok. Športovci užívajú mimoriadne nízke hladiny. Tým pádom nebudujú zakázanou látkou svalstvo do takej miery, ako by to bolo pri vyšších dávkach, no stále môžu podporovať regeneráciu po športovom výkone. Tým, že laboratóriá majú k dispozícii špičkové prístroje a dokážu odhaliť veľmi nízke koncentrácie látok v moči, tak aj toto mikro dávkovanie už vieme odhaliť. 

SADA má 15 rokov, čo bolo z vášho pohľadu kľúčové za tento čas v boji proti dopingu?
Jednoznačne harmonizovanie procesov a vývoj prístrojovej techniky v laboratóriách.

Nakoľko pri odhaľovaní porušenia antidopingových pravidiel pomáha biologický pas športovca?
Biologický pas má svoje miesto, je to nepriama detekcia dopingu, dopĺňa analýzy. Určite nenahrádza priamu detekciu, kedy nachádzame konkrétnu zakázanú látku. V niektorých prípadoch, ako je napríklad krvný doping, je biologický pas prospešný, takisto pri odhaľovaní dopingu rastovým hormónom alebo inými peptidovými hormónmi, ktorých analytické dokazovanie je stále výzva.

Čo dnes dokážete na základe biologického pasu odhaliť, čo v minulosti nebolo možné?
Pri hematologickom biologickom pase hovoríme napríklad o krvných transfúziách, v minulosti to bolo naozaj problematické a komplikované. Dnes to síce stále nie je jednoduché, no máme viac možností, ako tento doping odhaľovať. Od roku 2023 máme k dispozícii aj steroidný pas z krvi, ktorý nám umožňuje odhaliť estery testosterónu. Novinkou je napríklad aj zavedenie endokrinného modulu v rámci biologického pasu športovca, kde sledujeme napr. rastový hormón a môžeme porovnávať hodnoty biomarkerov jednotlivca ako sa menia v priebehu času. Je to novinka len od minulého roka a  do budúcna to bude veľmi dobrá vec.

Čo je z vášho pohľadu „budúcnosť dopingu“, na čo si budú musieť dať odborníci pozor?
Klinický vývoj nových liečiv, pretože stále vychádzajú na povrch nové liečivá. Zaujímavá téma je génový doping, preto treba sledovať aj nové formy génovej terapie.
Takmer každá antidopingová agentúra má už zriadenú platformu pre nahlasovanie dopingu, rovnako to má aj SADA na svojej stránke. Takýmto nahlasovaním sa tiež dostávame k novým látkam, ktoré v minulosti neboli zneužívané v športe, alebo sú úplne nové a zatiaľ neboli v radare, ktorý sledujeme.  Táto forma je veľmi efektívna, ktokoľvek aj z verejnosti môžu poukázať na to,  čo by odborníci mohli prehliadnuť.
 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img