Budúcnosť dopingových odberov môže byť v kvapke krvi

09.09.2020
Analýza vzoriek moču je klasickou a overenou metódou dopingovej kontroly. Nie je to však len moč, z ktorého sa dajú získať potrebné vzorky. Ako bude vyzerať budúcnosť dopingového testovania?
 „Antidopingové hnutie sa snaží držať krok s pokrokom, a preto po biologických pasoch športovcov prichádza nová metóda, ktorá by mohla otvoriť dvere efektívnejšiemu testovaniu a odhaleniu dopingu,“ uviedol Tomáš Pagáč, vedúci oddelenia testovania a prevencie SADA.  Metóda Dried blood spot (DBS) bola zavedená ešte v roku 1960 Robertom Guthriem.
 
DBS má viacero výhod
Cieľom metódy dried blood spot je podobne ako pri klasických odberoch moču alebo krvi -odhaliť prítomnosť zakázanej látky v tele športovca alebo použitie zakázanej metódy. „Odber krvi je menej invazívny, ľahšie zrealizovateľný, nemusí ho vykonávať lekár alebo zdravotná sestra a taktiež sa výrazne zjednodušuje transport a uskladnenie krvných vzoriek, čo je v súčasnosti hlavnou nevýhodou klasických krvných odberov,“ vysvetlil odborník.
„Metóda dried blood spot je bezpochyby inovatívna, z môjho pohľadu je jej najväčšou prednosťou realizácia odberu vzorky a jednoduchý transport do laboratória,“ myslí si Pagáč. Veľkou výhodou testovania je určite neinvazívnosť. „Touto metódou sa odoberie približne 20-krát menej krvi v porovnaní s klasickým odberom,“ doplnil.
 
Bezbolestná metóda
Krv odoberie špeciálny prístroj, ktorý antidopingový komisár priloží na ruku športovca. Odobratá krv sa následne nakvapká na absorpčný papier, nechá zaschnúť a pošle do laboratória na analýzu.
Veľkou výhodou tejto metódy je jej bezbolestnosť. „Niektorí športovci veľmi zle znášajú  klasický odber krvi, v tomto prípade ide o bezbolestnú metódu, kedy športovec ani nevie, že mu bola krv odobraná,“ uviedol Pagáč.
 
Ako to bude v budúcnosti?
Neznamená to však, že by sa klasické odbery prestali realizovať, ide skôr o doplnkovú metódu, ktorá umožní odoberať krvné vzorky aj v prípadoch, kedy je transport a uskladnenie veľký problém. Zároveň je rozdiel, či sa niektorá látka odhaľuje z moču alebo krvi.
„Nevnímal by som zavedenie tejto metódy ako veľký prielom v boji s dopingom, skôr získame ďalší nástroj, vďaka ktorému budeme môcť vykonávať viac krvných odberov ako v súčasnosti a zároveň sa zjednoduší celý proces odberu, predovšetkým náklady na výkon dopingovej kontroly a následný transport do laboratória,“ dodal na záver Tomáš Pagáč.
 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img