Zimné olympijské hry v Pekingu: Testovanie bolo v réžii ázijských štátov

04.04.2022
Koronavírus má značný vplyv aj na športové dianie. Viacero podujatí muselo byť zrušených či presunutých, letné olympijské hry dokonca o rok. Zimných hier v Pekingu sa však výrazne nedotkol. Akú úlohu v jej dianí zohrala Antidopingová agentúra SR?

SADA netestuje športovcov priamo na zimných olympijských hrách, ale iba na území SR v pred olympijskom testovacom programe. Pred samotnou olympiádou spolupracujú národné antidopingové agentúry s tými medzinárodnými a rozdeľujú si počet testov v predolympijskom testovaní. “Olympiádu má na starosti ITA (International Testing Agency, poz. red.), ktorá testuje priamo v olympijskej dedine a počas konania hier,” ozrejmila Alexandra Megóová, odborná pracovníčka pre národný register športovcov pre testovanie a ADAMS.
Významnou úlohou SADA je pravidelné monitorovanie športovcov pred odchodom na dôležité podujatia, v tomto prípade ZOH. Pred olympiádou agentúra nezistila v  žiadnej vzorke pozitívny nález.  “Priamo na olympiáde nebol žiadny komisár dopingovej kontroly zo SADA . Celé konanie bolo v réžii Číny a iných ázijských štátov,” prezradila Alexandra Megóová.

Štyri pozitívne prípady spomedzi všetkých športovcov 
Medzinárodná testovacia agentúra (ITA) informovala o štyroch pozitívnych výsledkoch dopingovej kontroly na Zimných olympijských hrách v Pekingu. Farmaceut Kristián Slíž pripravil podrobnú analýzu prípadov, ktorú nájdete TU.

tabulka seb
icon
  • img
  • img
  • img
  • img