Žaneta Csáderová: Športovci siahajú po dopingu aj pre zranenia či choroby

10.10.2022
Foto_04

Kedy je športovec náchylnejší porušiť antidopingové pravidlá a ako ho môže ovplyvniť jeho okolie? Aj o tom hovorili odborníci na konferencii Svetovej antidopingovej agentúry. Podľa riaditeľky SADA Žanety Csáderovej riešili najmä integritu športu.


Čo považujete aktuálne za najviac negatívny jav?
Každá krajina má iný problém, všeobecne sem patrí integrita športu. Je dôležité, aby každá športová hra prebiehala za rovnakých podmienok a tu nastáva problém s manipuláciou, obrovskú úlohu zohrávajú financie. Nie je až toľko medializovaných problémov, pretože v prípade integrity športovej organizácie je dôležité, aby mala dobrú verejnú mienku.
 
Ako má športovec či člen jeho tímu postupovať, ak vníma, že došlo k porušeniu?
Je dôležité hovoriť o negatívnych javoch nahlas. Agentúra po vzore ostatných organizácií zriadila platformu, kde môžu ľudia nahlásiť porušenie antidopingových pravidiel. Aktuálne sa zameriavame len na ohlasovanie prípadov, ktoré súvisia s dopingom. V rámci olympijských výborov však existujú aj smernice ako postupovať pri šikane či iných negatívnych javoch v oblasti športu. Bolo by vhodné, aby sa to centralizovalo pod jednu organizáciu, ktorá by zabezpečovala ohlasovanie všetkých negatívnych javov. Ohlásenia by prijímala a vyhodnocovala jedna osoba. Je totiž veľmi dôležité zabezpečiť nezávislosť od všetkých organizácií, ktoré by mohli ohrozovať ohlasovateľov.
 
Jednou z tém konferencie bol aj sociologický výskum, ktorý posudzoval, kedy a prečo sú športovci náchylní k dopingu.
Dôležitú úlohu zohrávajú všetci, s ktorými príde športovec do kontaktu. Z hľadiska efektívnosti je dôležité skúmať rizikovosť jednotlivých športov, ale aj pochopiť športovca, prečo sa rozhodol porušiť antidopingové pravidlá. Keď vieme, prečo športovec zlyhal, vieme vypracovať preventívne programy. Dôležité je, aby sme vedeli zachytiť najrizikovejšie momenty, kedy zlyhá.
 
Z vášho pohľadu, kedy je športovec náchylnejší k porušeniu pravidiel?
Ak má športovec dobrý pocit zo svojho výkonu, nemá potrebu siahnuť po úmyselnom dopingu a porušovať pravidlá. Keď sa niečo v jeho kariére zmení, problémom môže byť zranenie či ochorenie, môže siahnuť po zakázanej látke. Rovnako, keď nevládze trénovať alebo ak športovci nemajú dostatočnú vedomosť, čo to je porušenie.
 
 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img