Vzdelávanie v oblasti antidopingu sa musí začať už na školách

12.10.2021
Pod záštitou Antidopingovej agentúry Slovenskej republiky (SADA) vznikne vďaka programu Erasmus plus kurz pre lekárov, trénerov, profesionálnych, ale aj rekreačných športovcov.

Kurz bude slúžiť na väčšie vzdelávanie v oblasti problematiky dopingu. „Cieľom projektu je medzinárodná spolupráca v oblasti antidopingového vzdelávania. Toto vzdelávanie nie je určené iba pre profesionálny šport, ale aj pre rekreačný,“ uviedla Žaneta Csáderová, riaditeľka Antidopingovej agentúry SR.

Medzinárodný projekt
Na projekte sa zúčastňujú nielen antidopingové agentúry, ale aj univerzity či medicínske inštitúcie v rámci celej Európskej únie - zo Španielska, Ukrajiny, Maďarska, Poľska, Srbska a zo Slovenska. Hlavným garantom projektu je Medicínsky inštitút SEMED. Na spolupráci sa podieľa taktiež Rada Európy či dohovor UNESCO. 

V programe sú zadefinované konkrétne cieľové skupiny. „Najdôležitejší je bez pochýb kurz určený pre telovýchovných lekárov a iných športových odborníkov,“ uviedla Csáderová. Ku kurzu bude následne vypracovaný písomný manuál a na konci účastníci absolvujú test. Všetky materiály budú voľne dostupné aj na webovej stránke.

Vzdelávanie sa začína už na školách
Kurz má dokopy sedem tém. Z toho Antidopingová agentúra SR má tri – jedna sa bude zaoberať vysvetlením pojmu doping, ďalšia priebehom dopingovej kontroly a tretia výživovými doplnkami a liekmi.  „Potrebujeme dostať tento kurz predovšetkým do prostredia študentov,“ povedala Csáderová. Preto sa agentúra zaviazala prednášať na školách. Minimálny vek na absolvovanie testu je 16 rokov. 

Prísnejšie tresty
Kurz však nie je určený len pre lekárov, ktorí pracujú v oblasti športu či s profesionálnymi športovcami, ale aj pre pediatrov, imunológov či akéhokoľvek lekára, ktorý môže byť v kontakte s pacientom, ktorý navštevuje fitnes centrum. Práve tam sa totiž vo veľkej miere užívajú anaboliká a látky s iným hormonálnym účinkom, ako aj výživové doplnky.

Väčšiu vzdelanosť v tejto oblasti bude vyžadovať aj novelizácia trestného zákona. „Za obchodovanie a distribúciu zakázaných látok bude vyššia sadzba trestného stíhania,“ dodala na záver Žaneta Csáderová.


7b12a572-1d66-4b15-a560-912f31faa72a

4f498638-4042-4ddc-8c39-a37bfd6cc95b
 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img