Tramadol v skupine narkotík, za porušenie hrozí zákaz činnosti až na 2 roky

14.12.2023
Rok 2024 prinesie zmenu v podobe zaradenia tramadolu do skupiny narkotík. Jeho užívanie bude zakázané len počas súťaže, preto je potrebné látku vysadiť 24 hodín pred dňom konania súťaže.
 
Ak sa potvrdí prítomnosť tramadolu, resp. jeho metabolitov vo vzorke, športovcovi bez udelenej terapeutickej výnimky hrozí sankcia v podobe dvoch rokov zákazu športovej činnosti.
 
Pre podozrenie zneužívania tramadolu ho WADA zaradila do tzv. monitorovacieho programu ešte v roku 2012. „Vysoká prevalencia užívania športovcami sa potvrdila v súťažných vzorkách moču, ktoré boli analyzované v akreditovaných laboratóriách. Výkonný výbor Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) vzal na vedomie odporúčanie poradnej skupiny antidopingových expertov a ešte v roku 2022 schválil zaradenie tramadolu do zoznamu zakázaných látok s účinnosťou od 1. januára 2024,“ vysvetľuje Kamila Chomaničová, odborná pracovníčka SADA.
 
Tramadol sa používa na krátkodobú úľavu od stredne silnej až silnej bolesti, avšak až v prípadoch, keď neopioidné analgetiká neprinášajú úľavu alebo nie sú pacientom dobre tolerované. „Tramadol je atypický centrálne pôsobiaci opioid, štrukturálne príbuzný kodeínu a morfínu. Je účinný a dobre tolerovaný prostriedok na zníženie bolesti v dôsledku zranenia, renálnej alebo biliárnej koliky, a tiež na zvládanie chronickej bolesti malígneho alebo nezhubného pôvodu, ako aj neuropatickej bolesti,“ tvrdí Kamila Chomaničová.
 
Tramadol vyhľadávajú najmä vytrvalostní športovci
Silné analgetické účinky tramadolu využívajú športovci nielen pri liečbe zranení, ale tiež na zvládnutie fyzickej bolesti počas tréningu alebo súťaži vo viacerých vytrvalostných športoch, najmä v cyklistike. Odborníci z antidopingovej agentúry očakávajú zvýšený počet žiadostí o terapeutickú výnimku. „Predpokladáme však, že športovci budú o tejto zmene včas informovaní a nebudú užívať tramadol počas, resp. tesne pred súťažou,“ vysvetľuje Chomaničová.
 
Zmeny pri darovaní plazmy
„Tramadol nie je jediná zmena v zozname zakázaných látok a metód, avšak ostatné zmeny sú len tzv. kozmetické. V niektorých skupinách zakázaných látok boli pridané ďalšie príklady. Zmenou od nového roka je aj to, že darovanie plazmy alebo zložiek plazmy plazmaferézou už nebude pre športovcov zakázané. Darovanie sa však musí vykonať v registrovanom odberovom centre. Nový zoznam zakázaných látok je dostupný na www.antidoping.sk,“ dodáva na záver Kamila Chomaničová.
 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img