Tramadol od budúceho roka v skupine narkotík

27.06.2023
Udeľovanie terapeutických výnimiek je zakaždým veľkou témou. Niekedy môže dokonca vyvolať vášnivé diskusie prečo je jeden spôsob užitia látky povolený a iný zas nie. Aj z toho dôvodu bolo sympózium Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) zamerané práve na udeľovanie terapeutických výnimiek (TUE). O novinkách hovorí Kamila Chomaničová, odborná pracovníčka SADA.   
Ktorých látok sa týkajú novinky v terapeutických výnimkách?

Od minulého roka platí zákaz akéhokoľvek injekčného podania glukokortikoidov počas súťaže. Predtým bolo lokálna injekčná aplikácia povolená. Práve táto zmena navýšila počet žiadostí o udelenie TUE a na základe štatistiky WADA sú to práve glukokortikoidy, pre ktoré bolo v minulom roku udelených spomedzi všetkých skupín zakázaných látok najviac výnimiek. O niečo menej bolo udelených TUE pre skupinu stimulancií. Tie športovci používajú najmä v prípade anafylaxie (adrenalín) alebo dnes celkom rozšírenej poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). V terapii tohto ochorenia sa využívajú ako liečivá prvej voľby najmä metylfenidát a deriváty amfetamínu. Rozdiel je v tom, že kým metyfenidát je špecifikované stimulancium, deriváty amfetamínu patria k nešpecifikovaným látkam. V prípade, že športovec trpí daným ochorením a užíva niektorý z derivátov amfetamínu bez udelenia TUE, pri pozitívnom dopingovom teste mu hrozí trest až do štyroch rokov zákazu činnosti. Ak by užíval metylfenidát bez udelenia TUE, hrozila by mu sankcia 2 roky. Športovci a najmä ich sprievodný personál, teda tréneri, lekári, fyzioterapeuti by mali byť v prípade akéhokoľvek ochorenia športovca veľmi obozretní.

Čo znamenajú nové terapeutické výnimky pre športovca?
Pri skupine glukokortikoidov, ktoré sa pre protizápalové a analgetické účinky v športe používajú hlavne na liečbu zranení a podporu rekonvalescencie tkanív, mohli lekári donedávna v prípade zranenia pohybového aparátu športovca, najmä kĺbov a šliach, tesne pred súťažou resp. počas súťaže, siahnuť po ich lokálnom injekčnom podaní - presne na miesto poranenia. To však dnes u už povolené nie je. V prípade nutnosti podať tieto liečivá tesne pred súťažou, resp. počas súťaže, je pre športovcov, ktorí nie sú zaradení v žiadnom z testovacích registrov nevyhnutné túto skutočnosť zaznamenať pri dopingovej kontrole do formulára, a následne podať žiadosť o retroaktívne udelenie TUE. Športovci zaradení v niektorom z testovacích registrov, by mali o TUE požiadať vopred, avšak môže im byť udelená aj so spätnou platnosťou.

Čakajú športovcov v najbližšej dobe ďalšie zmeny, na ktoré by sa mali pripraviť?
Od januára budúceho roka bude do skupiny narkotík, látok pôsobiacich na úľavu od stredne silnej až silnej bolesti, zaradený aj tramadol. Od roku 2012 až doteraz bol totiž len na monitorovacom programe WADA.  Zistilo sa však, že ho športovci užívajú nielen pri liečbe zranení, ale tiež na zvládnutie fyzickej bolesti počas tréningu alebo súťaže vo viacerých vytrvalostných športoch, najmä v cyklistike. Pri užití tramadolu bez udelenia TUE, tak bude športovcom od budúceho roka hroziť sankcia.
V budúcnosti sa zvažuje zaradiť do Zoznamu zakázaných látok aj ďalšie liečivá, napr. tyroidné hormóny a ektosteroidy. Najskôr sa však musí preukázať, že dané látky spĺňajú pre takéto zaradenie kritéria WADA opísané v Svetovom antidopingovom kódexe.
icon
  • img
  • img
  • img
  • img