Sánkar Šimoňák: Bolo otázkou času, kedy bude hlas športovcov vypočutý

11.03.2020
Jakub Šimoňák je zástupcom pre antidoping v Komisii športovcov Slovenského olympijského a športového výboru. Na zmeny v antidopingovom kódexe sa pozerá pozitívne. Oceňuje najmä výraznejšie postavenie športovcov.
Nový antidopingový kódex umocňuje postavenie športovca. V jednej časti sú zhrnuté aj jeho práva, ktoré doteraz neboli v žiadnom dokumente. Prečo podľa vás došlo k takejto zásadnej zmene až teraz?


Osobne si myslím, že bolo načase, aby športovci dostali slovo. Verím, že sa tvorcovia kódexu začali viac zaoberať tým, čo sa športovcov bytostne týka. Bolo len otázkou času, kedy bude hlas športovcov vypočutý a bude mať váhu. 
Čo podľa vás dalo najväčší impulz tejto zmene?
Podľa mňa sú to zbytočné prípady, kedy bol športovec upodozrievaný z porušenia antidopingových pravidiel. To sa odzrkadlilo na jeho psychickej pohode a nepochybne aj na fyzickom výkone. Príkladom je Matej Tóth, ktorý do svojho prípadu investoval nesmierne veľa energie a taktiež nemalé finančné prostriedky. Bola mu zastavená športová činnosť a jeho meno pošpinené. Toto je len jeden z mnoho prípadov, ktoré sú vo svete. Myslím si, že Svetová antidopingová agentúra si to uvedomuje a chce predchádzať podobným prípadom. 
Ktorú zmenu, vy alebo vaši kolegovia, najviac oceňujete? Čo je pre vás z pohľadu športovca najdôležitejšie?
Som nesmierne rád, že športovci konečne dostávajú slovo pri rozhodovaní o štrukturálnych zmenách. Bez športovcov by predsa žiadne federácie a agentúry týkajúce sa športu nemohli fungovať. Preto som zato, aby športovci vedeli a mali možnosť veci meniť. Taktiež sa mi páči, že SADA má záujem vzdelávať športovcov a zainteresovaných ľudí. Vypracovala edukačný systém, ktorý by mal predchádzať nevedomosti pri dopingových kontrolách a rovnako by mal športovcov pripraviť na to, ako sa v konkrétnych situáciách zachovať.
Myslíte si, že zmeny v antidopingovom kódexe obmedzia užívanie nepovolených látok? Pomôže, že po novom môže za doping niesť zodpovednosť nielen samotný športovec, ale napríklad aj jeho tréner? 
Vždy bude záujem posúvať ľudské, teda športové hranice do výšin, preto sa bude siahať po zakázaných látkach. Ak sa však pozrieme na dopingové prípady preukázaného dopovania, vždy bol zakomponovaný v tomto začarovanom kruhu nielen športovec. Som za čistý šport a viem, že odhaliť dopingových hriešnikov nie je ľahké. Súhlasím s tým, aby zodpovednosť za činy niesli všetci zainteresovaní v porušovaní dopingových pravidiel.
 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img