SADA nečakane spojila tému dopingu so stand upom

30.05.2018
Antidopingová agentúra Slovenska sa chce v najbližšom období zamerať najmä na začínajúcich športovcov. Práve u nich je  vysoké riziko dopingu, častokrát aj z nevedomosti. „Mladí športovci sú naozaj rizikovou skupinou. Na rozdiel od vrcholových športovcov si často neuvedomujú, že si jedným nerozvážnym krokom môžu zničiť rozbiehajúcu sa kariéru. Mnohokrát majú vo svojom okolí ľudí, ktorí im odporučia napríklad výživové doplnky, no neoveria si, či sú certifikované, alebo či neobsahujú niektorú zo zakázaných látok. Aj preto je riziko v tejto skupine športovcov naozaj veľké,“hovorí lekár Ľubomír Gulán z Antidopingovej agentúry Slovenska. 
 
Unikátne spojenie 
Nová kampaň zahŕňa štyri videá stand up videá  s názvami Zakázané látky, Čistý športovec, Komisár nie je policajt a Dopingová kontrola. Je to vôbec prvýkrát, čo bola športová téma prepojená so stand upom v takomto rozsahu. „Nápad sa nám od začiatku veľmi páčil. Sme si totiž vedomí, že ak chceme, aby mladí športovci pochopili, čo im chceme povedať, musíme sa prispôsobiť my im a nie oni nám. Preto sme zvolili formu, ktorá by im mohla byť blízka,“vraví riaditeľka Antidopingovej agentúry SR Žaneta Csáderová. 
Hoci samotné nakrúcanie zvládli aktéri za jeden deň, príprava scenára a dolaďovanie detailov trvalo niekoľko mesiacov. Keďže ide mimoriadne citlivú tému, dôležitý bol každý detail. Scenár konzultovali tvorcovia priamo s lekárom a dopingovým komisárom Ľubomírom Gulánom, ktorý bol aj  pri nakrúcaní: „Pre mňa to bola takisto nová skúsenosť a musím povedať, že nakrúcanie bolo náročnejšie ako som si pôvodne myslel. S výsledkom sme však spokojní a veríme, že bude mať odozvu aj medzi mladými športovcami.“
Režisérsky sa na kampani podieľal Tomáš Hudák a jednu z úloh si zahrala plážová volejbalistka Dominika Nestarcová. Hlavou postavou je však známy stand up komik Stanislav Staško. Zvolili sme spôsob láskavého humoru a hrali sme sa s preneseným významom slov.  Musím sa priznať, že pre mňa bola celá téma nová a takisto ma prekvapilo veľa vecí. Najviac však asi to, že doping riešia už deti  a často ešte predtým, ako vstúpia do profi športu. Tu mi stále naskočí otázka? Prečo?! Veľmi zaujímavé bolo oboznámiť sa s tým, ako to reálne vyzerá na dopingovej kontrole, akú úlohu má komisár, ale aj ako to vidia samotní športovci,“priznáva Staško. 
 
Nová kampaň je určená najmä pre sociálne siete a to nielen samotnej antidopingovej agentúry. Podporu prisľúbili viaceré kluby, či slovenskí top športovci ako napríklad olympijskí víťazi Anastasia Kuzmimová a Matej Tóth, alebo strelkyňa Danka Barteková. 
 
Linka na stiahnutie videa: 
goo.gl/1E7uuR
 
Zaujímavosti z nakrúcania:
10           hodín trvalo samotné nakrúcanie
  5           krát sa prezlečie stand up komik v úvodnom videu s názvom Zakázané látky
  4          videá obsahuje nová kampaň SADA 
 
Najdlhšie nakrúcanie: Trvalo približne 2 a pol hodiny - video s názvom „Dopingová kontrola“, kde účinkujú dve osoby
Najkratšie nakrúcanie: Trvalo približne 40 minút – video s názvom „Čistý športovec“
 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img