Počuli ste už podcasty SADA?

04.04.2022
Jedným z najobľúbenejších projektov Antidopingovej agentúry Slovenskej republiky (SADA) sa stali podcasty. Agentúra sa aj touto formou snaží vzdelávať nielen športovcov, ale aj širokú verejnosť.

Prvý podcast Antidopingovej agentúry SR vznikol v lete roku 2020 a odvtedy sa v ňom objavilo viacero odborníkov či športovcov, ktorí diskutovali na tému dopingu. Na začiatku roka 2022 v ňom mohli poslucháči prvýkrát počuť aj Kristiána Slíža.

Šikovný študent farmácie
Mladý farmaceut má za sebou magisterské štúdium farmácie a aktuálne je doktorandom Toxikologického a antidopingového centra Univerzity Komenského v Bratislave. “Prvý kontakt s antidopingovou agentúrou som nadviazal pri špecifikovaní témy môjho doktorandského štúdia,” vysvetľuje Slíž. Podľa jeho slov ho okrem témy antidopingu zaujala aj samotná prax.
Vďaka tomu spoznal Tomáša Pagáča, vedúceho oddelenia testovania a prevencie v Antidopingovej agentúre SR, s ktorým tvoria podcasty. “Tomáš je tiež zodpovedný za to, že som absolvoval kurz na dopingového komisára,” prezradil, že ho táto spolupráca nadchla natoľko, že sa rozhodol ďalej v téme vzdelávať a pokračovať vo viacerých projektoch.
V spolupráci s agentúrou tvorí Kristián Slíž články o výživových doplnkoch a letáky o ich nebezpečenstve. “Tu je pre mňa nesmierne dôležitý prínos Tomáša, ktorý ma vždy informuje o tom, aké otázky aktuálne trápia našich športovcov,” povedal farmaceut.

Podcasty ako zaujímavá forma vzdelávania
Podcasty sú skvelým doplnkom vzdelávania pre športovcov, ktorí nemajú čas nazvyš. “Športovci sú pomerne často na cestách či už na tréningy, súťaže alebo sústredenia. Vytvárame preto pre nich platformu, na ktorej by mali kdekoľvek a kedykoľvek prístup k aktuálnym informáciám z antidopingového hnutia,” vysvetlil Slíž zaujímavosť takejto výuky.
Dostať sa k nim však môže aj bežný poslucháč. Pravidelní poslucháči postupom času získajú ucelený prehľad o tom, čo všetko môže byť použité na zvýšenie športového výkonu. “Odozvu na naše podcasty som dostal aj od rekreačných športovcov. Informovanosť v oblasti zneužívania zakázaných látok je v dnešnej dobe mimoriadne prínosná práve pre túto skupinu ľudí. Bežný človek sa dnes môže ľahko dostať do situácie, kedy tieto látky užíva a ani o tom nevie,” teší sa Kristián Slíž z odozvy na podcasty.
 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img