Peter Gelle a Tomáš Veszelka: Toto sú naše skúsenosti s covidom

23.03.2021
Ochorenie Covid-19 si nevyberá a trpia ním aj inak zdraví športovci. Kanoista Peter Gelle a trojskokan Tomáš Veszelka po vyzdravení začali s trénovaním pomaly, navyše všetko konzultovali s odborníkmi. Takto opisujú svoje skúsenosti.

Obaja ste prekonali ochorenie Covid-19. Aký ste mali priebeh?
PG:Koronavírus som prekonal ešte v októbri minulého roku, osobne som nemal ťažkosti. Pociťoval som únavu, zvýšenú bolesť hlavy, odišiel mi čuch. Nemal som, našťastie, problémy s dýchaním ani nič podobné. 

TV: Ochorenie som prekonal minulý rok na sústredení v Tatrách. Najprv som si myslel, že mám virózu. Po návrate z túry som sa cítil slabší, možno som mal zvýšenú teplotu, pobolievalo ma hrdlo. Začal som pociťovať, že mi odchádzajú chuť a čuch a bol som si istý. Do konca sústredenia som už iba ležal. Nemal som ťažký priebeh, možno len dva dni som mal zmeny teplôt.

S kým ste ochorenie konzultovali, mali ste aj postcovidový syndróm?
PG: Ochorenie som konzultoval len s trénerom, keďže som nemal ťažkosti, s doktorom len zbežne. Môj tréner si všetko preštudoval a vedel ako mám po prekonaní ochorenia opatrne trénovať. Postcovidový syndróm som nezažil. Po dvoch týždňoch som úplne prestal pociťovať ťažkosti spojené s ochorením. 

TV: Zo začiatku som to konzultoval len s trénerom na sústredení. Keď mi prišiel pozitívny výsledok, preberal som to s lekárom v Dukle. Dali ma na PN-ku a zostal som 17 dní v karanténe s tým, že už pred výsledkom testu som sa sám izoloval. Postcovidový syndróm som nemal. Po návrate zo sústredenia mi už skoro nič nebolo, akurát som stále nemal chuť a čuch.

Bol pre vás ťažký návrat k trénovaniu, kedy ste začali trénovať?
PG: Nejaký týždeň po prekonaní ochorenia som počkal, aby som bol úplne v poriadku. S tréningom som začal veľmi pomaly. Dva týždne som sa len rozbiehal. Koncom decembra som začal intenzívnejšie trénovať, to sa už dalo nazvať prípravou športovca. Od januára som mohol trénovať bez problémov, nedával som si žiadne obmedzenia.

TV: Nemal som problém začať aktívne trénovať, čakal som, že to bude horšie. Snažil som sa aj doma hýbať, ale prvý tréning bolel. Už len po klusaní a rovinkách som mal na druhý deň neskutočnú svalovicu. Začal som trénovať v pondelok a v utorok som už nevládal s nohami. Ďalšie dni to bolo ťažké, no v piatok sa mi už behalo dobre. V priebehu piatich dní sa mi tiež zlepšilo dýchanie.

Ovplyvnilo ochorenie vašu prípravu na olympijské hry?
PG: Organizácia sústredení a odchodov je veľmi komplikovaná. Miestenku ešte nemám istú, covid mi ovplyvnil vo výraznejšej miere jesennú časť prípravy. Mal som tam veľký výpadok tréningov a pomalý rozbeh po prekonaní ochorenia. Sú však viacerí športovci, ktorí tým utrpeli, s tým sa musíme vyrovnať.

TV: Isté miesto na OH zatiaľ nemám. To, že som na dobrom mieste v rankingu, nemusí znamenať všetko. Ochorenie však neovplyvnilo skoro vôbec prípravu na toto podujatie. Do trénovania som sa dostal opäť rýchlo, nastali všakproblémy s kolenom. Akurát som po operácii, to je teraz hlavný problém, ktorý ovplyvňuje moju prípravu.

Máte už za sebou očkovanie?
PG:Očkovanie som neabsolvoval. Netuším, kedy a či vôbec bude možnosť sa k nemu dostať. Uvidíme, ako k tomu bude pristupovať Slovenský olympijský a športový výbor. Sám som zvedavý, ako budem na vakcínu reagovať, či ma to vyhodí z ďalšej prípravy. Nakoľko som však prešiel ochorením bez ťažkostí, dúfam, že rovnako to bude aj pri očkovaní a neovplyvní to môj tréning.

TV:Očkovanie som ešte neabsolvoval. Od januára som v Prahe, kde som podstúpil artroskopiu kolena a stále rehabilitujem. Tu je trochu iná situácia a všetko tu funguje. Doma by som pravdepodobne nemal takéto podmienky.
 
 
Foto_03_Gelle


Foto_04_Veszelka
icon
  • img
  • img
  • img
  • img