Olympijské hry v Tokiu: Športovcov čakajú prísne opatrenia

28.06.2021

Olympijské hry boli prvýkrát v histórii preložené. Dôvodom je pandémia, ktorá pred rokom ochromila svet. Športovci, ktorí sa zúčastnia Olympijských hier v Tokiu, sa musia pripraviť na prísne pravidlá.

Olympijské hry v Tokiu sa pôvodne mali konať minulý rok, ich začiatok napokon presunuli na 23. júla 2021. Ochorenie Covid-19 sa podpísalo aj pod mimoriadne prísne podmienky účasti športovcov na tomto podujatí. „Okrem nášho ADAMS systému, kde športovci musia vypĺňať svoje aktuálne miesta pobytu a miesta pobytu počas olympijských hier, budú mať tiež dve aplikácie, kde budú vypisovať svoj zdravotný stav a tiež blízke kontakty,“ vysvetľuje riaditeľka Antidopingovej agentúry SR Žaneta Csáderová.

Porušenie antidopingových pravidiel
V prípade porušenia antidopingových pravidiel padne verdikt pre hriešnika priamo v mieste konania olympijských hier. Vzorky, ktoré budú v Tokiu odobraté, sa budú archivovať minimálne na desať rokov. „Existuje analýza vzorky do 24 hodín, vďaka čomu sa môže riešiť porušenie pravidiel  priamo v dejisku,“ hovorí Žaneta Csáderová.

Tohtoročné olympijské hry budú sprevádzať aj novinky. „Objaví sa metóda Dried blood spot, vďaka ktorej sa zakázaná látka sa zistí z kvapky krvi. Uchová sa ako posudkový materiál a následne sa prepraví do laboratória na analýzu,“ uviedla Csáderová.

Dôležité sú aj neanalytické porušenia. Budú založené na platforme, na ktorej budú môcť športovci nahlasovať prípady porušenia antidopingových pravidiel. „Tie sa potom vyhodnocujú už aj s dôkazovým materiálom podobne ako analytické porušenie, ktoré sa nájde u športovca ako zakázaná látka,“ dodala riaditeľka antidopingovej agentúry.
 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img