Na dopingovej kontrole počas pandémie - Pohľad športovcov vs. dopingovej komisárky

25.05.2020
Budú dopingové kontroly v niečom iné? Na čo sa máme pripraviť, ako to bude prebiehať?  Práve tieto otázky dostávali pracovníci SADA od vypuknutia pandémie najčastejšie. Prinášame pohľad dvoch športovcov – olympijskej medailistky, športovej strelkyne Zuzany Rehák Štefečekovej a plavca Tomáša Klobučníka, ktorí absolvovali dopingové kontroly počas mimoriadnej situácie.  

V čom bol z vášho pohľadu najväčší rozdiel v dopingovej kontrole oproti testovaniu za bežných podmienok?
Z. Rehák Štefečeková: Priznám sa, že si už nepamätám, kedy naposledy som mala doma mimosúťažnú dopingovú kontrolu. V súvislosti s novým koronavírusom som nezaznamenala žiaden rozdiel počas priebehu kontroly. Jedine v tom, že komisárka mala po celý čas rúško a rukavice, tie však majú komisári bežne.
T. Klobučník: Pre mňa osobne to bola kontrola ako každá iná, teda ak nerátam zvýšené hygienické opatrenia. Na rúška sme si už aj tak viac-menej všetci zvykli.

Nebáli ste sa v tomto období podstúpiť test na prítomnosť zakázaných látok?
Z. Rehák Štefečeková: U mňa bola kontrola v nedeľu ráno o siedmej, keď sme mali práve na návšteve starých rodičov. Tí nevyšli z izby. Môj starší syn bol veľmi zvedavý a všeličo sa komisárky pýtal. V žiadnom prípade som sa počas kontroly necítila nijako a ničím ohrozená. Myslím si, že je správne, že sa športovci testujú aj v tomto krízovom režime.
T. Klobučník: Podľa môjho názoru naša krajina pristúpila ku koronavírusu veľmi zodpovedne. Nikto nedokáže predvídať udalosti, ktoré by nastali, ak by sme na Slovensku mali toľko nakazených ako napríklad v Taliansku. Určite som sa test nebál podstúpiť. V období môjho testovania som bol presvedčený, že vírus ako krajina zvládneme s nadhľadom.

Myslíte si, že boli opatrenia v športe proti šíreniu koronavírusu prijaté včas? Nielen u nás, ale aj v iných krajinách...
Z. Rehák Štefečeková:  Myslím si, že u nás boli opatrenia zavedené veľmi rýchlo. Svedčia o tom aj znižujúce sa počty nakazených. Myslím si, že na športové podujatia doplatilo hlavne severné Taliansko, kde sa ešte dlhú dobu po vypuknutí koronavírusu hrala veľmi navštevovaná futbalová liga. To určte prispelo k šíreniu ochorenia. Pevne verím, že sa celá situácia upokojí nielen u nás, ale aj na celkom svete a budeme sa môcť čoskoro vrátiť späť do súťažného kolobehu.
T. Klobučník: Myslím si, že z globálneho hľadiska boli opatrenia primerané a presun olympijských hier a všetkých vrcholných podujatí bol správnym riešením. Najmä z hľadiska fair-play. Každá krajina a reprezentácia by mala mať rovnaké podmienky na prípravu na vrcholné podujatia, čo sa počas pandémie nedá, keďže jednotlivé krajiny pristupujú k vírusu a opatreniam inak.
 

 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img