Môže si športovec kedykoľvek „zapáliť“ alebo dať kávu?

12.11.2019
Káva či cigareta u športovcov sú akceptovateľné aj priamo pred športovým výkonom. V prípade cigarety však len mimo športoviska. Počet káv navyše nie je obmedzený. Dôležité je ale rozlišovať, ako sa dostane kofeín či nikotín do tela.
Športovci majú dovolené fajčiť, pretože nikotín nepatrí medzi zakázané látky. „Nikotín nie je zakázaný, nachádza sa však na Monitorovacom programe WADA (Svetová antidopingová agentúra, poz. autora),“ uviedol lekár Ľubomír Gulán z Antidopingovej agentúry SR.
Keďže priamo na športoviskách platí zákaz fajčenia, viacero športovcov siaha po tzv. žuvacom tabaku. Je to výrobok, ktorý nie je určený na fajčenie, ale rozpustí sa v ústach pomocou žuvania.

Upokojujúce účinky tabaku
Nikotín pôsobí na mnohých upokojujúco, čo je pred podaním športového výkonu žiadúcim efektom. Mnoho športovcov podľa Gulána verí, že práve žuvací tabak zvyšuje ich športový výkon, no nie je to celkom tak.
„Zatiaľ nebol dokázaný vplyv nikotínu a tabaku na zvýšenie výkonu ani nebolo zistené ich zvýšené používanie medzi športovcami v porovnaní s bežnou populáciou,“ vysvetlil odborník na antidopingovú problematiku.
Tabak v žuvacej podobe nie je o nič menej škodlivý ako ten v cigaretách a môže sa rovnako podieľať na srdcovo-cievnych ochoreniach. Nemožno teda hovoriť o jeho zdravšej forme. Aj z tohto dôvodu sa snaží antidopingová agentúra mladých športovcov vzdelávať o jeho negatívnom vplyve.

Počet káv nie je limitovaný
V prípade kofeínu platia menej striktné podmienky. „Kofeín nie je obmedzený množstvom,“ povedal Gulán. Podľa jeho slov talianski športovci bežne vypijú aj 15 káv za deň.
Je však dôležité rozlišovať to, ako sa kofeín dostane do tela. Platí zákaz podávania látky v infúziách. „Na niektorých podujatiach platí tiež no needle policy,“ uviedol Gulán. Znamená to zákaz používania akýchkoľvek injekcií bez predchádzajúceho schválenia lekárskou komisiou organizačného výboru.
 
 
káva


cigareta (00000003)

Zdroj obrázkov: www.unsplash.com
icon
  • img
  • img
  • img
  • img