Ľubomír Gulán: Seminárom chceme predchádzať dopingovým kauzám z nevedomosti

11.03.2020
V apríli sa pod záštitou Antidopingovej agentúry SR v Bratislave uskutoční prvý Národný antidopingový seminár pre lekárov. Čo je jeho hlavným cieľom prezradí v rozhovore odborník na antidoping, lekár Ľubomír Gulán.


Na čo bude zameraný seminár, ktorý organizujete pre lekárov?
Hlavným cieľom je oboznámiť lekárov, ktorí pracujú so športovcami a ošetrujú ich, na riziká spojené s podávaním skupín liekov, ktoré sa nachádzajú na zozname zakázaných látok. Taktiež plánujeme rozobrať biologické pasy športovcov a nebezpečenstvo neriadeného užívania výživových doplnkov.
Seminár tohto typu bude mať na Slovensku premiéru. Plánujete pokračovať v organizovaní podobných akcií? 
Určite budeme v podobných akciách pokračovať či už ako hlavný organizátor, alebo ako pozvaní hostia. Aj v minulosti sme boli aktívnymi účastníkmi na viacerých konferenciách. Spomenul by som napríklad Medzinárodný kongres športovej medicíny alebo Fyzio a šport a mnohých ďalších.
Myslíte si, že môže takýto  seminár pomôže znížiť užívanie dopingu v športe?
Seminár dopingu nezabráni, kto chce podvádzať, cestu si nájde. Sme si toho vedomí, no nám ide o informovanie odborníkov. Je pre nás dôležité, aby vedeli, čoho sa vyvarovať a na čo si dávať pozor. Niektoré nepriaznivé analytické nálezy a dopingové kauzy totiž vznikajú z nevedomosti.
Na Národný antidopingový seminár pre lekárov sa mohli prihlásiť odborníci v danej problematike. Počíta sa aj s účasťou laickej verejnosti?
Seminár je otvorený pre všetkých, vstup je zadarmo, avšak sme viazaní kapacitou prednáškovej miestnosti. Zameranie je najmä na lekárov a športových odborníkov, ale vítaní sú aj ľudia, ktorí sa zaoberajú športom.
icon
  • img
  • img
  • img
  • img