Kamila Chomaničová nová posila tímu SADA

10.10.2022
Foto_07

Do tímu odborníkov Antidopingovej agentúry SR sa pridala v septembri, po ukončení PhD. štúdia v odbore farmaceutická chémia na Farmaceutickej fakulte UK. Keďže miluje šport a towerrunningu, t.j. „behu do schodov“ sa venuje aj súťažne, oblasť antidopingu a myšlienka čistého športu ju nadchla už počas magisterského štúdia.


„Ako človek znalý problematiky zakázaných liečiv a látok, ich mechanizmov pôsobenia i nežiaducich účinkov budem v agentúre nápomocná všetkým športovcom, trénerom a ďalšiemu podpornému personálu s akýmikoľvek nejasnosťami či daný liek, resp. doplnok výživy možno užívať s čistým svedomím alebo nie,“ hovorí Kamila Chomaničová.

Okrem konzultácií sa s kolegami zameria na vzdelávanie, ktoré je najlepším prostriedkom prevencie voči dopingu v športe. „Rada by som apelovala na všetkých členov národných športových zväzov, že športovci nemusia do detailov poznať čo zakázané je alebo nie je. S otázkami sa môžu obrátiť na odborníkov v tejto oblasti, či už sme to my ako štátna agentúra alebo lekári. Podstatné je, aby športovci vedeli ako prebieha dopingová kontrola, najmä ak idú reprezentovať Slovensko na zahraničné podujatia,“ vysvetľuje Chomaničová.

Športovci si zároveň musia uvedomiť, že platí princíp objektívnej zodpovednosti. Iba oni sami sú zodpovední, za to, čo sa do ich tela dostalo. Nezáleží na tom, na koho dobre mienenú radu sa nechali nahovoriť, prípadné sankcie za nepriaznivý analytický nález im môže zo dňa na deň zmeniť život.
 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img