Kamila Chomaničová – jediná Slovenka, ktorá vybehla na slávny Empire State Building

10.08.2023
Svätý grál towerruninngu. Aj tak by sa dali nazvať preteky na ikonickom mrakodrape Empire State Building v New Yorku. Tento rok bude jedinou Slovenkou v štartovom poli Kamila Chomaničová, odborná pracovníčka Antidopingovej agentúry SR.

Sto dva poschodová budova patrí k najikonickejším stavbám sveta, aj preto je účasť na týchto pretekoch obrovskou výzvou a prestížou zároveň. Na schodoch Empire State Buildingu sa preteká viac ako štyridsať rokov. Kamilu Chomaničovú čaká tretíkrát výzva v podobe 1 576 schodov.  „Nie je vôbec jednoduché sa tam dostať. Okrem bežcov „do schodov“ tvoria štartové pole pretekári, ktorí bežia pre charitu, ale takisto aj profesionáli z iných športov. Navyše je tu skupina Američanov – nadšencov, pre ktorých je bežať tieto preteky národná hrdosť. Organizátori si na základe výkonnosti na preteky pozývajú elite pretekárov a tí, čo neuspejú idú do žrebovania,“ vysvetľuje prísne pravidlá Kamila Chomaničová.

Úspešná Slovenka sa zúčastnila na slávnych pretekoch po prvý raz v roku 2018. „Nevedela som, čo od toho čakať. Na rozdiel od iných pretekov, kde sa štartuje jednotlivo s odstupom 20 až 30 sekúnd, na Empire State Buildingu sa ide vo vlnách 20 až 40 bežcov naraz, pričom na rozbeh je približne 10 metrov. Na začiatku je to teda poriadna tlačenica. Vlani som ju vyhrala a bola som rada, že som sa dostala na schodisko ako prvá. Približne po 43. poschodie som viedla, potom ma predbehli a skončila som piata,“ hovorí s úsmevom Slovenka, ktorá vedie svetový rebríček v towerruningu.

Towerruning by sme mohli voľne preložiť ako „beh do schodov“. Na Slovensku nie je natoľko známy ako vo svete. Preteky sa bežia v najvyšších budovách sveta alebo vonku. Outdoorových pretekov je však výrazne menej.  „Na Slovensku tento šport nie je až taký známy aj z dôvodu, že nemáme mrakodrapy, no už to začína vyzerať nádejne. Verím, že popularita nášho športu bude aj na Slovensku rásť rovnako, ako rastú výškové budovy,“ tvrdí s úsmevom Kamila.

Viacnásobná majsterka Slovenska aktuálne vedie aj svetový rebríček. „Moja pozícia v rebríčku sa odvíja aj v závislosti od toho, koľko pretekov vo výškových budovách s veľkým počtom poschodí je zaradených vo Svetovom pohári. Mne sa totiž darí zbierať najviac bodov najmä v nižších budovách, maximálne       50-poschodových. Tam si verím a viem, že na to mám,“ hovorí Kamila Chomaničová.

Najvyššia budova, v ktorej Slovenka doteraz bežala bola v Šanghaji - Shanghai Tower. Aktuálne je treťou najvyššou budovou sveta, vtedy jej patrila druhá priečka. „Budova mala vyše 3200 schodov. Keď som tam išla prvýkrát, tak som nevedela, či to vôbec zvládnem. U nás nemám kde trénovať na takéto vysoké stavby. Nemala som teda veľké šance na umiestnenie. Navyše som sa oproti súperkám cítila ako obor, väčšina súťažiacich mala totiž okolo 150 centimetrov a 40 až 50 kilogramov,“ dodáva na záver sympatická Slovenka, ktorá by sa rada kvalifikovala aj na budúcoročné majstrovstvá sveta na Taiwane.

IMG_9995

IMG_9434
IMG_9345IMG_9338IMG_0025IMG_0061
IMG_0005
F3CD5ED8-47B0-424B-BAAF-4267CAA6FDEE
icon
  • img
  • img
  • img
  • img