Ján Baník: Vyštudovaný tréner odborníkom na testovanie

25.05.2020
Pôvodne tréner športovej streľby pištoľových disciplín dnes pracuje v Antidopingovej agentúre SR na pozícii odborného pracovníka pre testovanie a vyšetrovanie. Jeho úlohou je tiež výber športovcov do Národného registra pre testovanie a plánovanie kontrol. Spoločne s kolegami tvoria distribučný plán testovania. „Z ročného plánu tvorím plány pre jednotlivé mesiace na základe miest pobytu športovcov a rozpisov súťaží v jednotlivých športoch a disciplínach,“ vysvetľuje Ján Baník.

Baník je zároveň hlavnou kontaktnou osobou pre dopingových komisárov. „Komisárov priraďujem na jednotlivé kontroly a riadim ich v teréne ďalšími inštrukciami," uviedol. Po kontrole získané vzorky odosiela na analýzu a čaká na výsledky z rakúskeho Seibersdorfu.

V prípade, že sa vo výsledkoch nachádza zakázaná látka, zisťuje podrobnosti. „Akonáhle žiadne dostupné informácie nevysvetľujú povolenú prítomnosť zakázanej látky v tele športovca, začíname konanie. Samotné konanie voči športovcovi už odovzdávam príslušnému športovému zväzu,“ dodal na záver.
icon
  • img
  • img
  • img
  • img