Jakub Grigar: Čím som bližšie k Tokiu, tým lepšie sa mi jazdí

28.06.2021
Slovenský vodný slalomár má potvrdenú miestenku na olympijské hry. Jeho leto bude náročné, no chce si nájsť čas aj na oddych, najmä ten aktívny. V rozhovore sa okrem iného dozviete, čo odporúča rodák z Liptova vidieť turistom v jeho rodisku.

Máte istú miestenku na OH v Tokiu. Nie je to vaša prvá účasť na tomto podujatí, trúfate si preto na medailu?
Nerád by som hovoril o nejakých konkrétnych cieľoch. Viem, že mám všetko veľmi dobre natrénované a aj to, že čím bližšie k olympijským hrám som, tým lepšie sa mi jazdí. Náš šport je veľmi nevyspytateľný, človek nikdy nevie, ako dopadne. Budem rád, ak naozaj ukážem to, čo je v mojich silách, a verím, že potom by to vydalo aj na nejaké lepšie umiestnenie.

Ako prebieha vaša príprava?
Posledný rok prípravy bol naozaj veľmi intenzívny. Musel som zapracovať na obrovskom množstve vecí, a to nielen na vode, ale takisto mimo nej. Potrebovali sme sa starať o každú súčasť športového života - od nastavenia tela a fyzioterapeutických cvičení, cez stravu a kvalitnú regeneráciu, až po veľmi náročný fyzický tréning. Môžem povedať, že všetko pomaly zapadá do seba a ja sa cítim veľmi dobre.

Spomínali ste stravu. Konzultujete ju s odborníkmi? Aký máte postoj k užívaniu výživových doplnkov?
Základné výživové doplnky sú pre mňa nevyhnutnou súčasťou športového života. Či už ide o doplňovanie vitamínov a minerálov alebo proteínové šejky po ťažkom výkone. Neviem si predstaviť, ako by som bez nich fungoval. Moju stravu mám momentálne odborníkmi naplánovanú do posledného gramu, no musím sa priznať, že keďže milujem jedlo a veľmi rád varím, často je to pre mňa veľmi náročné. Verím však, že keď dosiahnem svoje ciele, koláčiky ani iné dobroty mi neujdú.

Napriek tomu, že časť leta strávite práve v Tokiu, máte naplánovanú po skončení OH aj dovolenku?
Úplná dovolenka to asi nebude. Skôr by som to nazval aktívnym odpočinkom, keďže človek nikdy nemôže zo športu vypadnúť na dlhý čas, pretože návraty späť zvyknú veľmi bolieť. Určite si vezmem pár dní na to, aby som mohol stráviť nejaký čas s rodinou a pobudnúť nejaký čas našich krásnych Tatrách.

Máte nepochybne dobrý vzťah k vode. Rád sa venujete aj vo svojom voľnom čase vodným športom?
Voda je môj kamarát. Aj keby som nebol profesionálny vodný slalomár, pri vode by som ostal. Baví ma na nej tráviť čas s kamarátmi a keď už to nie je divoká voda, tak aspoň zoberiem rodinku na paddleboard na Liptovskú Maru.
 
Ste rodákom z Liptovského Mikuláša. Liptov je krásny región, ktorý vyhľadáva v lete množstvo turistov. Ktoré miesta by ste odporučili turistom nevynechať?
Liptov je pre mňa tým najkrajším miestom na svete. Je to nádherné miesto, kde sa vždy rád vraciam a vždy ma vie očariť, ako je tam krásne. Turistom je ťažko odporučiť niečo konkrétne, určite by som nevynechal výlety na bicykli, turistiku v Západných Tatrách a skvelým zážitkom je aj dať si našu tradičnú žinčicu a syrčeky v niektorom z okolitých salašov s krásnym výhľadom.


Foto_Grigar_03

Foto_Grigar_04

Foto_Grigar_05
 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img