EYOF: Premiéra pre športovcov aj dopingových komisárov

10.10.2022
Foto_06

Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) bol pre mnohých športovcov v oblasti dopingovej kontroly premiérou. Ako to zvládli a koľko testov komisári vykonali?

 
Skúsení športovci sú na dopingové kontroly zvyknutí a vedia, čo majú robiť. Na EYOF-e to však tak nie je. Ide prevažne o testovanie športovcov, ktorí takúto kontrolu nikdy predtým v praxi nezažili. „Prvýkrát testovaní športovci sú často nervózni a nevedia, čo očakávať. Aj v tomto prípade zohráva výraznú úlohu príprava,“ uviedla Alexandra Megóová, špecialistka Antidopingovej agentúry SR.
 
Rovnosť pre všetkých 
Mladé talenty sú na dopingové kontroly vopred pripravované. „Je dôležité ich vzdelávať predtým, ako pôjdu na vrcholné podujatie. Snažíme sa im najprv všetko vysvetliť. Je to ich povinnosť, ale tiež záruka toho, že to všetkým zaručí rovnosť, keďže sú športovci testovaní bez výnimky,“ hovorí Alexandra Megóová.
 
Počas piatich dní Európskeho olympijského festivalu mládeže komisári SADA vykonali 168 dopingových kontrol. Novinkou bolo, že Alexandra Megóová pôsobila spolu s kolegyňou ako station manažérka. „Zodpovedali sme za dopingových komisárov a riešenie vzniknutých problémov. Robili sme dozor, no keď bolo treba, podali sme pomocnú ruku,“ prezradila niečo zo zákulisia. „Bola to pre nás nová skúsenosť, komunikovali sme zároveň s organizátorom. Riešili sme prepravu našich šaperónov alebo sme riadili, na aké športovisko majú ísť, ako vyberať športovcov na kontrolu. Boli sme niečo ako  dišpečerky,“ dodala so smiechom na záver.
 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img