Dopingoví komisári vyhľadali najčastejšie Sagana s Kuzminovou

11.04.2019
 Pod autoritou agentúry vykonali dopingoví komisári odbery z 318 vzoriek moču, z čoho bolo 154 súťažných a 164 mimosúťažných. Športovcom odobrali ďalších 114 vzoriek krvi. Zo spomínaného počtu si 14 vzoriek moču vyžiadalo dodatočnú analýzu na potvrdenie steroidného profilu (SPC).  
     „Oproti roku 2017 ADA SR zvýšila počty odobratých krvných vzoriek až 5-násobne. Keby sme mali hovoriť o konkrétnych číslach, počet sa zvýšil z 22 na 114,“ hovorí riaditeľka Antidopingovej agentúry SR Žaneta Csáderová a dodáva, „počet odberov moču sa medziročne zvýšil o 8 aj vďaka spolupráci s národnými športovými zväzmi. Znížením počtu športovcov v národnom registri pre testovanie agentúra zároveň znížila počet mimosúťažných odberov, čo sa odzrkadlilo na navýšení počtu súťažných odberov.“

Zimné športovkyne s napomenutím 
     Najčastejšie testovaným slovenským športovcom bol v roku 2018 trojnásobný majster sveta v cyklistike Peter Sagan. Dopingoví komisári ho navštívili spolu 26-krát, pričom 20 kontrol bolo súťažných a 6 mimosúťažných.
     Medzi športovkyňami vedie biatlonistka Anastasia Kuzminová. V roku 2018 absolvovala o 80 percent dopingových kontrol viac ako rok predtým - odovzdala 18 vzoriek, z čoho bolo 8 súťažných a 10 mimo súťaže. Kuzminová oceňuje, že ADA SR kladie dôraz aj na konzultačnú činnosť a športovcom je neustále k dispozícii. „Využila som to mnohokrát a som za to veľmi vďačná. Nie vždy máte na sústredeniach alebo pretekoch počas sezóny k dispozícii lekára. Vždy, keď som potrebovala, boli mi k dispozícii cez telefón, správy či email. Pre športovca je to naozaj výnimočná možnosť uistiť sa, že je všetko v poriadku. Do zoznamu zakázaných látok totiž stále pribúdajú nové a nové látky,“ vraví Nasťa.
     Trojnásobná olympijská víťazka a úradujúca majsterka sveta pred pár týždňami ukončila kariéru. Aj naďalej chce pokračovať v spolupráci s ADA SR, a to najmä pri osvete medzi mladými športovcami. „Som veľmi rada, že môžem byť vzorom pre začínajúcich športovcov. Sama veľmi dobre viem, aké je to byť na začiatku cesty a postupne kráčať k vrcholu kariéry. Navyše, je mimoriadne dôležité ísť správnou cestou. Aj to je jedným z dôvodov, prečo agentúre rada pomôžem,“ hovorí Kuzminová.
     Časté dopingové kontroly má za sebou aj Kuzminovej kolegyňa Paulína Fialková. Dopingoví komisári ju v roku 2018 navštívili 8-krát. „Nedávno sa mi stalo, že ma dopingoví komisári nezastihli. Do systému som síce uviedla miesto, no zabudla som tam napísať konkrétnu adresu hotela. Bolo to len raz a z nedbanlivosti,“ priznáva Fialková.
     V podobnej situácii sa ocitla aj majsterka sveta v lyžovaní Petra Vlhová. „Takisto sa mi stalo, že som na to zabudla. Nedávno ma komisári nezastihli doma a dostala som napomenutie,“ priznáva Vlhová a jedným dychom dodáva, „musím však povedať, že moje skúsenosti s dopingovými komisármi boli vždy dobré. Nestalo sa mi, že by som mala voči ich práci výhrady alebo by som bola nespokojná.“ 
     Spomedzi individuálnych športov vykonala ADA SR v roku 2018 najviac odberov v atletike - 43, za ktorou nasledujú rýchlostná kanoistika s počtom 29 odberov a kulturistika 24 odberov. Medzi kolektívnymi športmi vedie hokej s počtom odberov 19 pred hádzanou 18 a basketbalom 17.

Deväť porušení antidopingových pravidiel
     V roku 2018 vykonala agentúra odbery biologického materiálu na základe vlastných plánov, ktoré korelovali s nariadeniami Svetovej antidopingovej agentúry a technickou normou TDSSA. Zároveň  bola agentúra plne súčinná v oblasti národnej a medzinárodnej spolupráce, čo zahŕňa najmä prípravu dopingových kontrol či vykonanie odberov na športových podujatiach európskeho a svetového významu.
     „V roku 2018 ukončila agentúra deväť prípadov porušení antidopingových pravidiel športovcom. Osem z nich sa týkalo športovcov registrovaných v Slovenskej asociácie fitnes, kulturistiky a silového trojboja. Jeden prípad porušenia antidopingových pravidiel sme zaznamenali na podujatí Slovenskej asociácie naturálnej kulturistiky. Všetky prípady už boli uzavreté,“hovorí lekár a dopingový komisár Ľubomír Gulán.

Znižovanie počtu športovcov v národnom registri
     Vzhľadom na postupné znižovanie počtu športovcov v Národnom registri pre testovanie sa zvýšil počet udelených napomenutí za porušenie antidopingových pravidiel – za neposkytnutie požadovanej informácie o zmene pobytu alebo nezastihnutie na testovanie.
     Pri nižšom počte športovcov v NRTP mohla agentúra vykonávať viac mimosúťažných kontrol na športovca, čím sa však zvýšil počet nezastihnutí na testovanie. Za nedostupnosť na testovaní bolo udelených 12 napomenutí, z toho 2 napomenutia boli na základe rozhodnutia agentúry anulované a 10 napomenutíbolo vyhodnotených ako porušenie antidopingových pravidiel. Deviatim športovcom (sane, biatlon, para-lyžovanie, lyžovanie, tenis, box 2x, rýchlostná kanoistika, zápasenie) bolo udelené prvé napomenutie z celkovo troch možných porušení antidopingového pravidla. Trom športovcom (judo, tenis, vzpieranie) bolo udelené druhé napomenutie z celkovo troch možných porušení antidopingového pravidla.
icon
  • img
  • img
  • img
  • img