Dnes predstavujeme

16.12.2020
Ako absolvent Fakulty chemicko-potravinárskej technológie STU sa stal Tomáš Pagáč členom Antidopingovej agentúry SR šesť rokov dozadu. Dnes pôsobí vo funkcii vedúceho pracovníka pre udeľovanie terapeutických výnimiek.
Tomáš Pagáč bez zaváhania o svojej práci v agentúre povie, že ho napĺňa. „Prednášanie je asi aj môj koníček. Naozaj ma to napĺňa,“ hovorí Pagáč. Z jeho iniciatívy vzniklo viacero projektov pod záštitou agentúry. Medzi nimi napríklad vzdelávanie o nebezpečenstve výživových doplnkov. „Veľkú medzeru na Slovensku vidím vo vzdelávaní širokej verejnosti v oblasti výživy ako takej. Zdravý životný štýl spojený s pohybovou aktivitou by mal byť predovšetkým o strave, nie o výživových doplnkoch,“ myslí si odborník.
V budúcnosti by chcel rozvíjať práve viac tém o výžive. „Musíme striktne rozlišovať racionálne stravovanie bežnej populácie a vrcholových športovcov. Zameranie sa práve na športovú výživu by bolo niečo, čo by ma napĺňalo,“ vysvetlil.
Keď sa práve nevenuje projektom v rámci agentúry a neprednáša, cvičí tabatu. „K tabate som sa dostal úplnou náhodou. Hľadal som cvičenie, ktoré by mi vyhovovalo. A tabata mi naozaj učarovala,“ zdôveril sa. „Každý si vyberá svoje tempo, ktoré zodpovedá jeho fyzickej kondícii. A problém nastane, keď sa to tempo preženie,“ zveril sa Pagáč, ktorý si aktuálne v tomto cvičení rozširuje vedomosti. „Kurz tabaty neexistuje, ale samozrejme stále je v čom sa vzdelávať. Hlavne čo sa týka prevedenia jednotlivých cvikov. Takisto si rozširujem vedomosti, ako pracovať so špecifickými klientami, aké cviky môžu cvičiť tehotné ženy alebo klientky s diastázou po pôrode. Tabata napríklad nie je vhodná ako prvý typ cvičenia, keď človek nešportuje, ani pre ľudí s výraznou nadváhou. Vzhľadom na súčasnú situáciu sa dá tabata naozaj cvičiť aj z obývačky. Našťastie máme veľa platforiem na online riešenia. Myslím, že aj ľudia si už celkom zvykli, že sa vidíme cez počítač,“ dodáva na záver Tomáš Pagáč.
 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img