Dnes predstavujeme Kamila Chomaničová: Informuje o zakázaných látkach a súťaží v „behu do schodov“

09.09.2020
Antidopingová agentúra Slovenska sa môže pochváliť celkom netradičnou kolegyňou. Kamila Chomaničová, ktorá pripravuje letáky o zakázaných látkach, je totiž reprezentantkou Slovenska v towerrunnigu.
Vyštudovaná farmaceutka z Univerzity Komenského absolvovala prestížnu stáž v Barcelone. Skúsenosť v akreditovanom antidopingovom laboratóriu, ktorý je súčasťou barcelonského biomedicínskeho výskumného parku, jej pomáha pri práci so zakázanými látkami. „Naučila som sa, ako sa upravujú biologické vzorky pred samotnou analýzou a tiež to, aké analytické metódy a prístroje sa používajú pri detekcii jednotlivých skupín zakázaných látok zo vzoriek moču a krvi,“ vysvetlila Chomaničová.
V SADA začínala ako dopingová komisárka. Keď dostala šancu písať články o zakázaných látkach či novinkách zo sveta antidopingu, okamžite ju využila. „Pri samotnom písaní článkov čerpám viac z vedomostí, ktoré som nadobudla počas štúdia, avšak ako aktívna športovkyňa sa viem vcítiť aj do role športovcov, ktorých sa antidopingové pravidlá týkajú,“ hovorí sympatická Kamila.
Na Slovensku pomerne neznáma disciplína
„Beh do schodov“ alebo towerrunning, je na Slovensku v porovnaní so svetom menej známym športom. Môže za to malý počet výškových budov, ktoré sú pre túto športovú disciplínu nevyhnutnosťou. Najviac pretekov sa podľa očakávania koná v Číne, USA, Mexiku, z európskych krajín vedú Nemecko alebo Poľsko. Kamila sa k tomuto nezvyčajnému športu dostala náhodou v roku 2014, kedy sa zúčastnila behu na UFO na Moste SNP. „V kategórií open som skončila na 3. mieste, pričom sa mi podarilo poraziť súperky, ktoré boli v klasickom behu po rovine v porovnaní so mnou o triedu lepšie. Videla som v tom potenciál, tak som sa towerrunningu začala venovať vážnejšie,“ zdôverila sa športovkyňa.
Časovo vyťažená
Chomaničová absolvuje ročne 10 až 15 towerrunningových pretekov. Za sebou má celkovo okolo 60 podujatí. „Najdlhšie schody boli v čínskom Šanghaji, presne  3398 schodov, 119 poschodí a bolo to v druhej najvyššej budove sveta - Shanghai Tower,“ pochválila sa. Jej aktuálnym cieľom je umiestnenie v TOP 10 v behu na Empire State Building a na majstrovstvách Európy.
Celý rozhovor s Kamilou nájdete TU
 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img