Daniel Končal - ako súvisí kontaminovaný výživový doplnok s dopingom?

27.07.2017
Na začiatok v skratke zhrňte Váš prípad.
Na októbrových majstrovstvách Európy 2015 vo volejbale som mal pozitívny dopingový nález. Išlo o zvýšenú hodnotu anabolického steroidu 19-norandrosterónu z povolenej hodnoty 2,5 na 2,6. 19-norandrosterón je metabolit nandrolónu (syntetický anabolický androgénny steroid odvodený od testosterónu). Tento metabolit sa nachádza na Zozname zakázaných látok a metód. Za neúmyselné prekročenie povolenej hranice som nakoniec dostal 9-mesačný dištanc od športovej činnosti, čo sa dá označiť aj ako šťastie v nešťastí.

Nakoľko to ovplyvnilo Vašu športovú kariéru?
Po tom, ako mi prišlo oznámenie o dopingovom náleze som bol iba krôčik od ukončenia celoživotnej športovej kariéry. Ak zoberieme do úvahy môj vek, rodinnú situáciu a 4-ročný dištanc, ktorý v prípade porušenia prichádzal do úvahy, tak som naozaj nebol ďaleko od skončenia s volejbalom. Avšak náhoda tomu chcela inak a postupne sa mi podarilo obhájiť toto nedorozumenie. V konečnom dôsledku som si odpykal 9 mesiacov s platnosťou od vykonania dopingovej kontroly.

Ako sa na „dopujúceho športovca“ pozerali ľudia z Vášho okolia?
V tomto ohľade som nepocítil nijaké negatívne emócie. Ľudia, čo ma poznajú mi plne dôverovali. Vždy som si dával pozor na životosprávu a ľudia z môjho okolia to vedia.

Čo nasledovalo po pozitívnom dopingovom náleze?
Po oznámení dopingového nálezu koncom októbra 2015 sa opätovne testovala aj B vzorka. Ihneď som sa spojil s Antidopingovou agentúrou SR (SADA), kvôli prehodnoteniu ďalšieho postupu a možností, ktoré mám k dispozícii.

Ako zareagovala SADA?
Okamžite mi poskytli kontakt na právnika, čo bolo v konečnom dôsledku kľúčové. Po vypočutí sme postavili obhajobu na kontaminovanom doplnku výživy. To jediné sa javilo ako potenciálna možnosť pochybenia, keďže som si bol istý, že ja som vedome žiadnu zakázanú látku neužil. Dlhodobo som bol zvyknutý užívať kreatín. Tesne pred majstrovstvami Európy som bol nútený zmeniť značku, keďže som ho nechcel náhle vysadiť. V jednom nemenovanom bratislavskom obchode s doplnkami výživy mi poskytli náhradu. A celý problém bol na svete. Počas dopingovej kontroly som si bol na 100% istý, že moja vzorka bude negatívna. Na základe obhajoby si ako dôkaz vyžiadali analýzu daného doplnku výživy. Vzorka vyšla ako pozitívna. Rovnako sa podarilo kúpiť ešte zopár vzoriek z konkrétnej šarže, ktoré tiež vyšli ako pozitívne. Právnik viedol celý výsluch, ktorý sa konal formou videohovoru. Na základe rozsudku som následne dostal 9-mesačný dištanc s platnosťou od dopingovej kontroly.

Užívate aj naďalej nejaké doplnky výživy?
Na nejaký čas som vysadil všetky suplementy a sústredil som sa na príjem potrebných živín iba stravou. Je to náročné, ale určite nie nemožné. Postupne som zaradil proteín na regeneráciu. Dávam si však obrovský pozor na firmu a hlavne zloženie suplementu. Pred užitím si niekoľkokrát preverím dôveryhodnosť značky. Niekedy stačí pol hodina na internete a človek si ušetrí kopec problémov. Nehovoriac o poškodení reputácie, ktorá súvisí s nedbalým užívaním doplnkov výživy. Ťažko by som znova obhajoval, ak by sa mi stalo niečo podobné ešte raz.

Bol trest spravodlivý?
Myslím si, že áno. Bolo by naozaj zbabelé tvrdiť, že to nie je moja chyba. Každý je sám zodpovedný za to, čo kúpi resp. užije. To Vám povedia na každom jednom dopingovom školení, ktorých som v poslednom čase absolvoval hneď niekoľko. Niekedy si stačí prečítať, že firma vyrábajúca výživové doplnky mala v minulosti nejaké problémy, aby ste prehodnotili jej dôveryhodnosť.

Nájdete na celom prípade aj niečo pozitívne?
Určite áno. Vyzdvihol by som najmä čas, ktorý som mohol stráviť s rodinou. Pomaly za celý svoj život som nemal toľko voľného času ako počas dištancu, keďže som mal zakázané trénovať. Udržiaval som sa síce vo forme, ale k bežnému tréningovému režimu sa to nedalo prirovnať. Rovnako som mohol doháňať aktivity, na ktoré bežne nemávam čas. Viac som čítal a venoval sa duševnej príprave. A to je niekedy rovnako dôležité ako samotná fyzická záťaž. Všetko zlé je vždy aj na niečo dobré.

Aký odkaz by ste zanechali mladým športovcom v súvislosti s Vaším prípadom?
Naozaj si treba dávať obrovský pozor, čo človek kupuje a konzumuje. V konečnom dôsledku je každý vždy zodpovedný za to, čo má vo svojom tele. Radšej miliónkrát overiť konkrétny produkt, až potom sa rozhodnúť o užívaní. Zaberie to pár minúť a zároveň ušetrí kopec energie a stresu v budúcnosti.

Na záver už len posledná výstraha: kto je zodpovedný za pochybenie takéhoto charakteru?
Vždy je to športovec.
 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img