Alexandra Megóová: Takto sme žili v šamorínskej „bubline“

02.12.2020
Alexandra Megóová z Antidopingovej agentúry SR strávila niekoľko dní spolu so športovcami a členmi realizačných tímov v takzvanej bubline. V karanténnom centre v Šamoríne prednášala, ale aj vykonávala dopingové kontroly.

Ako hodnotíte vytvorenie tzv. bublín?
Myslím si, že je to dobré pre športovcov, keďže sa môžu plne sústrediť na svoj športový výkon. Majú k dispozícii pravdepodobne všetko, čo potrebujú. Momentálne sa v šamorínskej bubline nachádza plavecká federácia, ktorá má k dispozícii 25 a 50 metrový bazén, fitness centrum, aj wellness. Na začiatku decembra sa k nim pridali aj rýchlostní kanoisti.

Sama ste museli prejsť testovaním pre vstupom do novozriadených tréningových centier. Ako často dochádza k pretestovaniu prítomných?  
Testovaním som prešla niekoľkokrát, takže som už viac-menej zvyknutá, že sa mi odoberá biologický materiál. Keďže sa testuje hneď pri vstupe do bubliny, všetci, čo v nej sú, majú negatívne testy. Takže nemusí prebiehať ďalšie testovanie počas pobytu. S nikým mimo bubliny do styku neprichádzate. Dokonca aj personál komplexu sa nachádza v bubline a striedajú sa, myslím, po týždni, takže nie je potrebné neustále testovanie ľudí v jej priestoroch.

Ktoré druhy športu majú v daných podmienkach možnosť trénovať? Ide len o prípravu na nadchádzajúce olympijské hry alebo majú vytvorené podmienky aj športovci, ktorí sa olympiády nezúčastnia, no chcú sa pripravovať na iné súťaže?
Areál x-bionic má vytvorené podmienky pre rôzne športy - od plaveckých športov, cez atletiku, gymnastiku, triatlon až po futbalové ihrisko. Viacerí športovci sa tu aktuálne pripravujú na kvalifikáciu na OH 2020 do Tokia. Je tu s nami plavec Tomáš Klobučník, Nikoleta Trníková a vodné pólistky, ktoré sa pripravujú na januárový kvalifikačný turnaj, z ktorého na OH postupujú prvé dve družstvá.

Nachádza sa bublina aktuálne len v Šamoríne alebo aj v iných mestách? Bude sa prípadne rozširovať projekt do ďalších častí krajiny?
Na Slovensku majú od posledného novembrového dňa svoju bublinu hokejisti, ktorí sa usadili vo Zvolene. Pokiaľ viem, tiež tam majú najprísnejšie opatrenia, ktoré sa týkajú covidu-19.

IMG-20201201-WA0000
IMG-20201201-WA0003
IMG-20201201-WA0017
icon
  • img
  • img
  • img
  • img