Aký vplyv mala pandémia na testovanie počas OH v Tokiu?

14.10.2021
Testovanie na prítomnosť zakázaných látok na olympijských hrách v Tokiu bolo napriek pandémii takmer v nezmenenom režime. Z celkového počtu testovaných Slovákov boli traja medailisti.

Reprezentanti boli testovaní Medzinárodnou testovacou agentúrou (ITA) pod záštitou organizátora hier. „Testovaných priamo v dejisku hier bolo sedem športovcov, z toho päť reprezentantov súťažne. Vykonalo sa celkovo sedem odberov, dvaja boli testovaní dvakrát, ďalší dvaja športovci boli testovaní mimo súťažne. Spolu bolo vykonaných deväť odberov,“ uviedol Ján Baník, odborný pracovník pre testovanie a vyšetrovanie SADA.

graf tokio

 
Zaujímavý paradox

Na samotných hrách boli z našich športovcov najviac testované paradoxne menej rizikové športy. "Výber testovaných záležal zjavne na umiestnení konkrétneho športovca. Preto bolo najviac odberov vo vodnom slalome, kde bol jeden zo športovcov testovaný dvakrát, rovnako ako v športovej streľbe," hovorí Ján Baník.

Značný rozdiel bol medzi testovaním pred a počas konania hier. „Na území Slovenskej republiky prebiehalo testovanie naplno aj napriek protipandemickým opatreniam. Horšia bola skutočnosť, že športová príprava na našom území bola obmedzená, čo spôsobilo výrazný pohyb športovcov mimo nášho územia,“ uviedol Ján Baník. Riešením bolo preto oslovenie zahraničných organizácií so žiadosťou o testovanie našich športovcov na ich území.

78 mimo súťažných odberov 

Antidopingová agentúra SR vykonala v tomto roku 78 mimo súťažných odberov. Testovaní boli aj športovci v širšom výbere, ktorí sa napokon do Tokia nedostali, čo zvýšilo počet odberov. „V konečnom dôsledku paradoxne išlo o najrozsiahlejšie testovanie našich športovcov pred olympiádou aj napriek prebiehajúcej pandémii,“ dodal na záver Ján Baník z Antidopingovej agentúry SR.

 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img