Aké sú najvýznamnejšie zmeny v Zozname zakázaných látok v roku 2021?

03.02.2021
Rok 2021 priniesol významné zmeny v Zozname zakázaných látok. Novinkou je zavedenie pojmu zneužívané látky,  povolené je tiež užívanie významnej látky na liečbu astmy.

Pod zneužívanými látkami si môžeme predstaviť spoločenské drogy ako marihuana, kokaín, heroín či extáza. „Tieto látky sú bezpochyby zdraviu škodlivé, so športovým výkonom sa však nespájajú tak veľmi ako napríklad iné skupiny látok,“ uviedol Tomáš Pagáč z Antidopingovej agentúry SR.  

Napriek tomu je na ich užívanie kladená zvýšená pozornosť, pretože môžu spôsobiť viaceré zdravotné problémy. „Ak sa športovcovi nájde takáto látka, mal by mať znížený trest s podmienkou, že absolvuje psychologické sedenie, aby sa mohla riešiť jeho potenciálna závislosť,“ dodal Pagáč.

Výnimka pre astmatikov a zneužívanie beta-blokátorov
Ďalšou významnou zmenou v roku 2021 je, že športovci trpiaci astmou viac nemusia žiadať o udelenie terapeutickej výnimky. Medzi povolené výnimky sa presunul vilanterol, ktorý je akceptovaný v dávke do 25 miligramov denne. „Vilanterol sa pridal k látkam ako salbutamol salmeterol alebo formoterol  ktoré boli povolené už dávnejšie. Vilanterol je povolený až od tohto roku,“ vysvetlil odborník z antidopingovej agentúry.

Medzi beta-blokátory sa dostala látka nebivolol. Nebivolol je látka určená na liečbu vysokého krvného tlaku. Tá sa často zneužíva pri športoch, ktoré by negatívne ovplyvnilo chvenie či tras ruky, ale aj pocit úzkosti. „Betablokátory sa využívajú najmä v športoch, ktoré si vyžadujú zvýšenú koncentráciu. V súčasnosti sú zakázané len počas súťaže s výnimkou streľby a lukostreľby, kde sú zakázané počas aj mimo súťaže,“ povedal Tomáš Pagáč.

 Celý aktualizovaný Zoznam zakázaných látok nájdete na nasledovnom odkaze: /data/files/783_zoznam-zakazanych-latok-2021.pdf
 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img