Aké problémy trápia ženy v športe?

12.09.2019
Športovkyne sa stretávajú s viacerými zdravotnými problémami. Na jednej strane je to menštruačný cyklus, ktorý nielen športovkyniam spôsobuje mnohé problémy. Ďalšie komplikácie nastávajú, ak chcú brať hormonálne lieky. Je branie antikoncepcie či umelé oplodnenie v športe vôbec dovolené? Tému menštruačného cyklu u športovkýň otvorila prednedávnom česká tenistka Petra Kvittová. Pre magazín Forbes uviedla, že počas svojho menštruačného cyklu bez liekov neurobí ani krok. Ak hrá práve počas týchto dní zápas, pod vplyvom liekov sa cíti utlmená a pomalšia, čo môže mať vplyv aj na jej výkon.

Menštruácia môže mať skutočne vplyv na výkon športovkyne
Ruka v ruke s mesačným cyklom u žien prichádzajú kŕče podbruší, v stehnách, v bokoch, ale aj v dolnej časti chrbtice. Tieto bolestivé stavy môžu mať skutočne na výkon športovca vplyv. K bolestivým miestam sa môže pridať aj zvracanie či hnačka.
„Mnohí vedci zdokumentovali dôkazy o tom, že premenštruačná fáza je často spojená so zníženou výkonnosťou,“ uviedol špecialista pre výchovu a vzdelávanie Antidopingovej agentúry SR Ľubomír Gulán. V určitej fáze menštruačného cyklu sa podľa jeho tvrdení skutočne vyskytujú fyziologické zmeny ovplyvňujúce športový výkon.
Avšak vnímanie menštruačného cyklu je individuálne u každej ženy. „Asi u polovice je výkonnosť bez zmeny, 25% žien má výkonnosť počas menštruácie zníženú a štvrtina žien je schopná podať vyšší výkon,“ povedal ďalej Gulán.

Ako je to s antikoncepciou?
Lieky potláčajúce menštruačné kŕče ako Ibuprofen, Paracetamol či kyselina acetylsalicilová nemajú utlmujúce účinky a sú teda dovolené, pretože ich účinok neovplyvňuje športový výkon. V prípade silnejších liekov sa môže ženám udeliť terapeutická výnimka.
Na druhej strane stojí hormonálna antikoncepcia. „Menštruačný cyklus ovplyvňuje hormonálne hladiny a používanie hormonálnej antikoncepcie je externým zásahom do ich hodnôt,“ vysvetľuje Gulán. Podľa nových zistení je však novodobá antikoncepcia omnoho bezpečnejšia a neobsahuje látky, ktoré by mohli ukazovať zvýšené hodnoty neželaných látok v tele.
„So zavedením biologických pasov bolo zistené, že hodnoty testosterónu sa pri užívaní antikoncepcie nemenia, môže sa však ovplyvniť vylučovanie epitestosterónu, čo môže vyústiť do atypických nálezov v biologických pasoch športovkýň,“ povedal Gulán. Z tohto dôvodu je potrebné, aby športovkyňa o užívaní antikoncepcie informovala.

Môže tehotná športovkyňa pokračovať vo svojej kariére?
S prípadmi, kedy športovkyňa nevie, že je tehotná a zistia jej to až na antidopingovej kontrole, je málo. Ak sa tak stane, rozhodnutie je na nej. Aktívnej športovkyni nikto nemôže zakázať, aby pre tehotenstvo prestala so športovou činnosťou.  
„Tehotenstvo nie je kontraindikáciou k športu, pravidelný pohyb je dokonca doporučovaný gynekológmi. Musíme si však uvedomiť, že vrcholový šport je tak náročný, že môže negatívne ovplyvniť vývoj plodu. Preto je na zvážení každej športovkyne čomu dá prednosť,“ uviedol doktor Gulán.
Na druhej strane však stojí opačný problém – športovkyňa, ktorá nemôže otehotnieť. Liečba neplodnosti je prísne individuálna. Ak sa žena rozhodne podstúpiť umelé oplodnenie a vyžaduje si to prijatie zakázaných látok, z jej strany je nutné následne pravdepodobne načas ukončiť aktívnu kariéru.

Autor: Alexandra Bednárová


hands-2568594_960_720
Zdroj: www.pixabay.com


pills-1354782_960_720
Zdroj: www.pixabay.com
icon
  • img
  • img
  • img
  • img